Ciao Italia!

Tímto pozdravem zakončili žáci 7., 8. a 9. ročníku naší základní školy svoji dvoudenní cestu po Itálii.

Na ni se vydali v rámci zeměpisné exkurze, kterou jsme pro ně připravili ve spolupráci s cestovní agenturou Vestour Protivanov.

Vybaveni zásobami jídla, užitečnými radami , a především potřebnými doklady jsme ve středu 3. května v brzkých ranních hodinách nasedli do přistaveného autobusu a plni očekávání jsme vyrazili směrem na jih. S blížícím se cílem naší cesty, italskými Benátkami, se nad námi postupně vyjasňovala podmračená středoevropská obloha a na naší první zastávce na zámku Miramare nás už přivítalo pravé středomořské sluníčko. A byl to povedený začátek! Po kličkování úzkými uličkami města Terst se před námi objevila téměř pohádková scenérie nádherného zámku usazeného na skalním výběžku nad mořem. Prošli jsme se po zámeckém parku, prohlédli si historický interiér zámku a kochali se pohledem na otevřené moře.

Únava z dlouhé jízdy z nás spadla ihned po ubytování v hotelu Eden v turistickém středisku Lido di Jesolo. Po vydatné čtyřchodové večeři jsme zvládli i večerní procházku na blízkou pláž.

Sluníčko nás nezklamalo ani druhý den, doprovázelo nás při plavbě lodí k ostrovu Burano, který je známý výrobou krajek. Nás však nejvíce zaujaly uličky s kanály lemovanými barevnými domky. Atmosféra rybářské vesničky nás příjemně naladila na nadcházející návštěvu Benátek.

Ještě před samotným vstupem do města nás pan průvodce seznámil s jeho historií a
nejvýznamnějšími stavbami. Po cestě z přístavu k mostu PontoRialto jsme míjeli nespočet vodních kanálů, po nichž se projížděli turisté v gondolách. Abychom si i my užili pohled na Benátky z vodní hladiny, nasedli jsme na vaporetto, místní lodní MHD, a po kanále Grande dopluli k náměstí sv. Marka. Prohlídku náměstí se stejnojmenným chrámem a Dožecím palácem někteří završili návštěvou Zvonice s vyhlídkou na široké okolí.

Benátky nám ukázaly obě své tváře. Duch historie a krásu architektury na straně jedné, ale také neduhy postihující všechna turistická centra - davy turistů, nespočet omezení a všudy přítomné prodavače suvenýrů. Velmi rádi jsme proto unikli ruchu města na pláž sousedního ostrova Lido a strávili zde poslední chvíle naší cesty.

Naše výprava trvala jen krátce, zážitky z ní nás však budou provázet ještě mnoho dalších dní.

Datum vložení: 10. 5. 2023 19:53
Datum poslední aktualizace: 10. 5. 2023 20:04